Oscary, Złote Globy i inne filmowe nagrody
Oscary są przyznawane od 1929 roku, Złote Globy po raz pierwszy zostały rozdane w roku 1944, Brytyjska Akademia Filmowa rozpoczęła rozdawanie nagród w 1948 roku, a Złota Palma z festiwalu w Cannes jest jeszcze dwa lata starsza. Jest to więc naprawdę stara tradycja i chociaż może nie do końca zawsze zgadzamy się z nominacjami, to jednak w znacznej części pokrywa się to z głosami publiczności.
Pierwszy raz śledzę faktycznie nominacje i rozdania nagród, sama nie wiem dlaczego. Może szukam jakichś ciekawych tytułów? Najczęściej nagradzany Grand Budapest Hotel, który znalazł się w mojej prywatnej liście TOP 3, daje mi nadzieję, że reszta filmów z dużą liczbą nominacji przypadnie mi do gustu. Lecimy z cyferkami? Wszystkiego wymieniać nie będę, tylko czołówkę.
Oscary (Nagroda Akademii Filmowej) – czyli statuetki, które omijają seriale, skupiają się na filmach, zahaczając o muzykę (z filmów). Najpopularniejsze nominacje w tym roku to:
- Grand Budapest Hotel – 9
- Birdman – 9
- Gra Tajemnic – 8
- Boyhood – 6
- Snajper – 6
- Interstellar – 5
- Foxcatcher – 5
- Teoria Wszystkiego – 5
- Whiplash – 5
Z powyższej listy oglądałam Grand Budapest Hotel tylko, który mnie zachwycił, reszta filmów z listy jest jeszcze w kolejce do obejrzenia. Snajper wiem, że przypadnie mi do gustu – po zwiastunie miałam gęsią skórkę, Interstellar jest dla mnie jakiś przereklamowany, z każdej strony wszyscy mówią, że jest świetny, więc skończy się tak jak z Avatarem i Guardians of Galaxy, czyli będzie po prostu średni. Teoria Wszystkiego przez moment psuła mi głowę, okazało się, że są dwa filmy tak przetłumaczone, jeden z 2014, jeden z 2013 (który oglądaliśmy) i w obu gra David Thewlis (tak, Lupin). Najmniej mnie ciągnie do Boyhood, ale trzeba to będzie zaliczyć, bo IMDB mówi o tym filmie już od roku.
Rozdanie Oskarów już 22 lutego, czyli za miesiąc i kilka dni. Kto jest waszym faworytem?
Złote Globy – chyba drugie w kolejności popularności nagrody filmowe, bo chyba jednogłośnie uznamy, że Oscary są najpopularniejsze? W przeciwieństwie do Oscarów, rozpatrują też seriale.
- Birdman – 7 nominacji (2 nagrody)
- Boyhood – 5 nominacji (3 nagrody)
- Gra Tajemnic – 5 nominacji
- Fargo – 5 nominacji (2 nagrody)
- Grand Budapest Hotel – 4 nominacje (1 nagroda)
- Teoria Wszystkiego – 4 nominacje (2 nagrody)
- Detektyw – 4 nominacje
- Zaginiona dziewczyna – 4 nominacje
- House of Cards – 3 nominacje (1 nagroda)
- Grand Budapest Hotel – 3 nominacje (1 nagroda)
- Orange is the New Black – 3 nominacje
Orange is the new black, na razie obejrzałam pierwszy sezon – Krzyśkowi to jakoś nie podeszło, ja w sumie jakoś specjalnie zachwycona nie jestem, ale złe też nie jest. Ani House of Cards ani Detektywa nie oglądam. Znaczna ilość tytułów się powtarza oczywiście i nie ma w czołówce wielkich zaskoczeń.
BAFTA – Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej, dla mnie najciekawsza z tych znanych. Wiele moich ulubionych filmów dostało tę nagrodę, parę ciekawych seriali można było poznać poprzez nominacje (bo ja w ten sposób szukam czasem seriali i filmów do obejrzenia). Lecimy z nominacjami? Rozdanie nagród już niedługo, 8 lutego.
- Grand Budapest Hotel – 11
- Birdman – 10
- Teoria Wszystkiego – 10
- Gra tajemnic – 9
- Boyhood – 5
- Whiplash – 5
- Interstellar – 4
- Mr. Turner – 4
- Wolny strzelec – 4
Jakichś filmów brakuje Wam w tym zestawieniu? Z moich ulubieńców 2014 roku pominiętych zostało dużo filmów, a wręcz niewiele z tej listy już obejrzałam, ale i tak uważam, że jest naprawdę dobrze. Nie mogłam się spodziewać, że nominowane zostaną takie filmy jak The Signal czy Maze Runner, bo to nie są twory, które trafią do wielu ludzi.
Bardzo się cieszę, że Nightcrawler dostał nominacje, że Maggie Gyllenhaal dostała Złotego Globa za „The Honourable Woman„, które zaczęłam ostatnio oglądać, chociaż trochę mi smutno, że Lego the Movie dostało tylko nominację do Oscara za piosenkę, a nie za animację…
Która nagroda najbardziej pokrywa się w Waszym gustem?